جراحی ترمیم بینی

لغت رینوپلاستی به معنای جراحی پلاستیک بینی می باشد که به طور عام ، عمل بینی یا جراحی بینی نام برده می شود. جراحی ترمیم بینی یک جراحی بینی اصلاحی بوده که به منظور تغییر شکل و عملکرد بینی بعد از جراحی بینی اولیه می باشد. هدف از جراحی بینی ترمیمی که به بازسازی بینی می پردازد، زیبایی و بهبود عملکرد بینی (که در جراحی نخست درمان نشده است یا بدتر شده است) می باشد.

جراحی ترمیم بینی یا جراحی بینی ثانویه، می تواند برای بار دوم، سوم و چهارم انجام گیرد.بیماران معمولاً درخواست جراحی ترمیم بینی را برای از بین بردن ناهماهنگی و عدم توازن در صورت انجام می دهند. برخی از این ناهماهنگی ها در صورت بعد از جراحی وجود دارند و یا به مرور زمان بدتر می شوند.

در اینگونه موارد ممکن است نیاز به جراحی بینی مجدد باشد. حتی گاهی پیش می آید که به دلیل وقوع برخی پیچیدگی ها در دوران نقاهت، جراحی نیمه کاره توسط جراحان بی تجربه و جراحی نامناسب، بینی از حالت متعادل خود خارج شده و هارمونی ای با دیگر اجزای صورت نداشته باشد.

بهترین دکتر برای عمل ترمیمی بینی

جراحی بینی ترمیمی در اغلب مواقع از جراحی بینی برای بار اول بسیار پیچیده تر می باشد. بهترین زمان برای اصلاح تمامی جنبه های زیبایی و مشکلات مجرایی بینی و عملکرد بینی جراحی بینی اولیه می باشد. با این حال با بهره گیری از تکنیک های پیش رفته توسط متخصص حرفه ای، جراحی ترمیم بینی نیز می تواند بسیار موفق باشد. البته نیاز است که مانند جراحی بینی که برای اولین بار انجام می گیرد، هدف و توقعات از جراحی ترمیمی کاملاً مورد بررسی قرار گیرد.

در صورتی که عکسی از بینی خود قبل از انجام جراحی بینی برای پزشک آورید، می تواند بسیار مفید باشد. همچنین پزشک می تواند پرونده ی پزشکی فرد را بررسی کرده و مواردی که در جراحی پیشین یا جراحی های پیشین اتفاق افتاده را بررسی کند. گرچه این مورد اجباری نمی باشد.

هدف جراحی ترمیم بینی

مشکلات شایعی که نیاز به جراحی ترمیم بینی دارند، شامل موارد زیر است:

  • انسداد مجاری بینی
  • فروپاشی غضروف یا استخوان بینی
  • ایجاد ظاهر نا زیبا و بینی مصنوعی
  • فروپاشی دریچه ی داخلی و خارجی بینی
  • نا متقارن شدن بینی به نسبت صورت
  • کاهش بیش از حد یا کاهش نا مساوی قوز بینی
  • شکل دهی نا مناسب و ناکامل بینی
  • زیاده روی و مصنوعی کردن نوک بینی
  • باریک کردن بیش از حد نوک بینی
  • ایجاد جای زخم بیش از حد معمول(که ضخیم تر از پوست سایر نواحی است و کاملاً مشهود است)

تغییرات ضروری در جراحی بینی ترمیمی می تواند به صورت باز یا بسته انجام گیرد. به طور خاص اگر نیاز به تغییرات ساختاری کلی و بزرگی باشد، جراحی باز پیشنهاد می گردد. اصلاحات محدود و کوچک می توانند با تکنیک های بسته انجام گیرند.

جراحی بینی بسته زمانی است که تنها بخیه های داخلی در بینی به منظور دسترسی به ساختار بینی وجود دارند. جراحی باز به جراحی ای گفته می شود که برش هایی در پل بینی (تیغه جدا کننده دو سراخ بینی) به منظور بالا کشیدن پوست بینی و بهبود ظاهر صاف و مستقیم ساختار بینی ایجاد می شود. انتخاب روش جراحی که باز یا بسته باشد به جراح بستگی دارد و هر کدام از روش ها، مزیت ها و مشکلات مربوط به خود را دارند.

جراحی ترمیم بینی یک جراحی بینی اصلاحی بوده که به منظور تغییر شکل و عملکرد بینی بعد از جراحی بینی اولیه می باشد. دکترسعید ظفرمند جراح و متخصص گوش و حلق و بینی با بهره گیری از بروز ترین تکنیک ها به انجام جراحی ترمیم بینی می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره ۰۲۱۸۸۶۳۶۶۴۱ تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرساینستاگرام مراجعه نمائید.

پیوند غضروف به بینی

گاهی برای اهداف زیبایی و بهبود عملکردی در جراحی ترمیم بینی پیوند غضروف ( بخش غضروف از جداره بینی یا تیغه بینی و گوش) ضروری می باشد. برای جراحی اولیه بخشی بزرگی از غضروف بینی از بین می رود و این مورد بسیار شایع است. کمبود غضروف بینی نیاز به پیوند غضروف از گوش را ایجاد می کند. به این غضروف ها بر اساس ساختار بینی و شکل نهایی بینی شکل داده شده و در محل قرار می گیرند.

به دلیل سختی ها و مشکلات و محدودیت هایی که در جراحی ترمیم بینی وجود دارد، بهتر است که در بار اول برای جراحی بینی ، در انتخاب پزشک دقت کرده و جراح متخصص و با تجربه ای این عمل را انجام دهد. به این ترتیب احتمال نیاز به جراحی ترمیمی کاهش می یابد. با این حال برخی مواقع به دلیل شکل ظاهری بینی و ساختاری آن، در هر صورت نیاز به جراحی ترمیمی می باشد. پس ایده آل این است که پزشکی را که در جراحی ترمیمی نیز تبحر کافی دارد ، انتخاب شود.

چالش های جراحی ترمیم بینی

جراحی ترمیم بینی از جراحی اولیه بینی بسیار چالش بر انگیز تر است. در این جراحی ، پزشک با مشکلات بسیاری که در جراحی اولیه وجود نداشتند، مواجه می شود. برای مثال با جای زخم و اسکار هایی روبرو بوده که نیاز به بهبود دارند. همچنین ممکن است انحرافاتی در نتیجه ی جراحی اولیه به وجود آمده باشد، که نیاز به بهبود دارد. تجربه در این نوع جراحی بسیار حائز اهمیت است.

میزان موفقیت جراحی ترمیم بینی

با توجه به تمامی چالش هایی که برای جراحی ترمیم بینی گفته شد، امکان نتیجه ی موفقیت آمیز امکان پذیر است. بهتر است که برای بینی، یک ظاهر ایده آل که به صورت فرد آید در نظر گرفته شود و نه یک بینی بی عیب و نقص که به تنهایی زیبا است.

برای بسیاری از افراد که تجربه ی جراحی بینی موفقیت آمیزی نداشته و بعد از عمل یک بینی مصنوعی و غیر هماهنگ دارند، مهم ترین انتظاری که از جراحی ترمیمی دارند، باز گرداندن ظاهر طبیعی به صورت است. بهتر است که در جراحی ترمیمی بینی تا آنجائیکه ممکن است بافت از بینی حذف نگردد و تنها ساختار بینی و ظاهری بینی اصلاح گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *